Odwiecznym dylematem kierowców jest wybór skrzyni biegów w samochodzie. Początki jazdy autem każdej osoby związane są raczej z manualną skrzynią biegów. Dlatego więc ludzie przyzwyczają się do samochodów w manualu. Tak zostali nauczeni i często ciężko zdecydować się im na zmianę.

Wybór skrzyni biegów jest zazwyczaj oparty na stereotypach, a nie własnym doświadczeniu i konkretnej wiedzy na ten temat. Zdecydowana większość dzisiejszych nowych aut jest wyposażona w automatyczną skrzynię biegów Hyundai. Wybór zależy jednak od preferencji kierowcy. W Chinach, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Japonii zdecydowanie bardziej popularne są skrzynie automatyczne, niż manualne. W Europie z kolei dominują te drugie.

Zalety i wady skrzyń manualnych

Manualne skrzynie biegów umożliwiają kierowcy decydowanie o momencie zmiany biegów. Możliwość większej dynamiki jazdy i kontroli pracy silnika to główne ich zalety. Są bardziej wytrzymałe od automatów. Lepiej sprawdzają się na pagórkowatym terenie. Samochody z tą skrzynią są też zazwyczaj tańsze. Naprawa manualnej skrzyni biegów Seat wiąże się z mniejszymi kosztami, niż naprawa skrzyni automatycznej. Do wad manualnych skrzyń biegów można zaliczyć to, że podczas jazdy kierowca musi dodatkowo koncentrować się na zmianie biegów, a nie tylko na prowadzeniu samochodu, co może rozpraszać jego uwagę. Płynność jazdy jest mniejsza w porównaniu do samochodów z automatyczną skrzynią biegów.  Skrzynie manualne nie chronią silnika przed błędami niewprawionych kierowców. Niepoprawne wrzucanie biegów, po pewnym czasie może skutkować ich awarią.

Zalety i wady skrzyń automatycznych

Automatyczne skrzynie biegów są niezwykle wygodne podczas prowadzenia samochodu. Ma to swoje plusy szczególnie w mieście, gdzie częsta zmiana biegów w manualnej skrzyni jest nieunikniona. W przypadku skrzyni automatycznej nie trzeba się tym przejmować. Automat po naciśnięciu na pedał gazu wszystko wykonuje sam. Przekłada się to również na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu, ponieważ kierowca nie musi rozpraszać się zmianą  biegów i trzyma obie ręce na kierownicy. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących kierowców, które nie czują się pewnie na drodze. Jazda automatem jest także bardziej płynna.

mechanik serwis skrzyń biegów

Nie ma tu „szarpania”, które można spotkać w manualach. Idealnie dopasowana prędkość obrotowa powoduje zmniejszenie hałasu w kabinie samochodu, co przekłada się na jeszcze wyższy komfort jazdy. Do wad owych skrzyń należy jednak cena ich naprawy. Są bardziej skomplikowane w naprawie od skrzyń manualnych. Cena samochodu ze skrzynią automatyczną jest wyższa. Pojazdy z tą skrzynią biegów mogą ponadto spalać nieco więcej paliwa.

Podsumowanie

Nie ma jasnej odpowiedzi, jaka skrzynia biegów jest lepsza.  Zależy to od indywidualnych preferencji oraz stylu jazdy kierowcy. Jeżeli kierowca ceni sobie bardziej kontrolę nad silnikiem i niskie koszty, to lepszym wyborem będzie manual. Wygoda, bezpieczeństwo i komfort przemawiają  za automatyczną skrzynią biegów. Będzie ona także lepszym wyborem do jazdy po mieście. Ostateczny wybór skrzyni biegów należy jednak do użytkownika samochodu.